Czujniki obecności – zasada działania
Wraz z rozwojem technologii, jaki obserwuje się w dzisiejszych czasach, wzrastają oczekiwania klientów, którzy pokładają spore nadzieje w udogodnieniach, jakie niesie za sobą nowoczesny sprzęt automatyki przemysłowej. Dynamicznie poszerzają się obszary, w których wykorzystywane są inteligentne urządzenia, a ich zadaniem jest ułatwienie ludziom życia, a także zapewnienie bezpieczeństwa. W związku z tym można zaobserwować znaczny rozrost obszarów, w jakich wykorzystanie znajdują czujniki obecności.
Spis treści
Czym jest czujnik obecności?
Czujnik obecności można określić jako bardziej wyspecjalizowany czujnik ruchu. Ich ogólny cel w uproszczeniu jest wspólny – mają za zadanie wykryć osobę bądź obiekt, który nagle pojawił się w obszarze działania urządzenia. Różnica kryje się w zakresie działania, gdyż czujnik obecności potrafi wykryć niemalże niezauważalne zmiany położenia, natomiast czujnik ruchu wykazuje się detekcją ruchu o określonym zasięgu.
Wśród dostępnych na rynku czujników obecności, wyróżnia się kilka technologii wykrywania obecności. Podstawowym sposobem detekcji obecności jest zastosowanie podczerwieni. W momencie, kiedy czujnik zarejestruje obecność obiektu o wyższej temperaturze niż temperatura otaczających przedmiotów, poinformuje o tym. Zaletą czujnika obecności wykorzystującego podczerwień, jest stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja, natomiast jego wadą jest osłabianie działania wraz ze zwiększeniem odległości od wykrywanego obiektu.
Inną technologią jest zastosowanie ultradźwięków. Ta metoda jest bardziej precyzyjna od podczerwieni, jednak traktuje na równi przedmioty, ludzi i zwierzęta, przez co może doprowadzić do pomyłek przy wykrywaniu obecności.
W zastosowaniach automatyki przemysłowej często łączy się różne techniki detekcji obecności, by uodpornić czujniki na pomyłki i zwiększyć obszary, w jakich dany sprzęt może być wykorzystywany.
Czujnik obecności kompatybilny z innymi urządzeniami
Czujnik obecności może kojarzyć się z urządzeniem wykorzystywanym w celach zapewnienia bezpieczeństwa. I faktycznie w takim obszarze sprawdza się świetnie – pozwala na detekcję nieproszonych osób w biurach, halach, czy domach. Jednak detektory obecności mogą nie tylko spełniać pojedynczą rolę wykrywania ruchu, ale ich zadaniem może być także wysyłanie odpowiednich informacji do połączonych z nimi sprzętów.
Przykładowo, czujnik obecności znajdzie zastosowanie w systemach automatycznego sterowania oświetleniem. Gdy zostanie wykryta obecność człowieka w polu działania czujnika, do systemu oświetleniowego zostanie przesłany sygnał, który wymusi zapalenie się żarówek.
Czujnik obecności może także reagować wyłączaniem się systemu nawadniania w momencie wykrycia osoby czy zwierzęcia w obszarze działania systemu podlewającego. Zastosowań czujników obecności jest niezliczona ilość, istotne jest tylko to, by dobrać odpowiednią technologię pod potrzeby konkretnego systemu.
Jak można z łatwością zauważyć, obszar automatyki przemysłowej prężnie się rozwija, a wraz z nim mamy dostęp do coraz większych i lepszych możliwości.