Dom i Ogród Artykuły

Jak dopasować wielkość telewizora do pomieszczenia?

0
(0)

Od kilku lat daje się zaobserwować modę na coraz większe telewizory. Takie odbiorniki pozwalają cieszyć się szczegółowym i wyraźnym obrazem podczas oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości oraz grania na konsoli w nowoczesne gry. Często jednak zapominamy o tym, że wielkość telewizora powinna być odpowiednio dostosowana do pomieszczenia, co ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i wpływ na nasze zdrowie. Z niniejszego poradnika dowiesz się, jak dobrać TV do danego pokoju.

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor?

Wybierając telewizor, kierujemy się tym, aby jak najlepiej spełniał nasze wymagania pod względem ceny, funkcjonalności oraz innych parametrów. Często są to indywidualne kwestie, jednak zdecydowana większość użytkowników szuka modeli wyposażonych w funkcje smart, dzięki którym urządzenie może służyć także do oglądania filmów i seriali z serwisów streamingowych, a nawet do przeglądania stron internetowych. Sporą część użytkowników będą ponadto interesować wyłącznie modele wyposażone w tunery DVB T2, czyli zgodne z aktualnym standardem nadawania telewizji naziemnej, dzięki czemu nie będzie konieczne podłączanie zewnętrznego dekodera. Jeśli natomiast chodzi o dopasowanie telewizora do pomieszczenia, najbardziej powinny nas interesować takie parametry, jak wielkość i rozdzielczość urządzenia.

Jak sprawdzić rozmiary i rozdzielczość TV?

Są to podstawowe informacje udzielane przy każdym modelu przez producenta oraz sprzedawców. Wielkość telewizora wyraża się poprzez podanie, ile wynosi przekątna ekranu w calach. Rozdzielczość ekranu to natomiast ilość pikseli w pionie. Przykładowo, telewizor określony jako Full HD ma 1080 pikseli, a urządzenia 4K i 8K posiadają ich, odpowiednio, 2160 oraz 4320. Im wyższa wartość, tym więcej szczegółów będziemy mogli dostrzec na ekranie. Oba te parametry mają wpływ na to, jak telewizor będzie prezentował się w pokoju. Zbyt duży ekran w kilkunastometrowym salonie może wyglądać przytłaczająco i źle wpływać na wzrok użytkowników. Z kolei na małym TV ustawionym w bardzo dużym pomieszczeniu nie da się zbyt wiele dostrzec, co obniża przyjemność z tej rozrywki.

Jaki telewizor kupić w zależności od wielkości pomieszczenia?

Na etapie wyboru telewizora powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu pomieszczenia znajdzie się zarówno odbiornik, jak i kanapa, fotele lub krzesła, z których najczęściej będzie się na niego patrzeć. Odległość TV od użytkownika ma decydujące znaczenie w kwestii tego, jakie będą najlepsze rozmiary urządzenia. Przyjmuje się, że optymalna odległość to od 4 do 4,5 cm na każdy cal telewizora Full HD oraz około 2,1 cm na każdy cal odbiornika 4K. Przykładowo, telewizory 55 cali Smart TV  o rozdzielczości Full HD powinny znajdować się pomiędzy 2,2 a 2,5 metra od kanapy. Jeśli natomiast posiadasz duży salon, w którym meble do wypoczynku znajdą się w odległości, powiedzmy, czterech metrów od telewizora, możesz potrzebować nawet stucalowego odbiornika. Dlatego ważne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni.

Jak bardzo jest użyteczny ten post?

Kliknij na odpowiednią ilość gwiazdek, by ocenić!

Średni rating 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Administrator z pasją

Administrator z pasją

O Autorze

Pasjonat internetów, dobrej kuchni i ciekawej książki. Prywatnie tata dwóch córek i mąż pięknej Żony.Kocham tworzyć, staram się myśleć logicznie. Praca mnie uszczęśliwia. Morze wycisza. Góry dodają adrenaliny!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Może Ci się spodobać

5 sposobów na tanie wieczory z rodziną - foto
Rodzina Artykuły Dzieci i nastolatki Humor Rodzicielstwo Rozrywka Wypoczynek i Rekreacja

5 sposobów na tanie wieczory z rodziną w 2022 roku

0 (0) Zabieranie całej rodziny na wieczór zabawy może być ekscytujące i jest to coś co wszyscy rodzice chcą robić
tabela kalorii
Artykuły Medycyna i Zdrowie Odżywianie Otyłość

Tabela kalorii do kosza – 7 Wskazówek jak spalić kalorie

0 (0) Tabela kalorii do kosza. Poznaj 7 wskazówek jak spalić kalorie i to zupełnie naturalnie. Poniżej zaprezentuję tylko kilka