Zarządzanie firmą wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym z przestrzeganiem przepisów prawa pracy – w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia pracowników, niezależnie od tego, czy jest to kilka, czy kilkaset osób, stosowanie regulacji wynikających z zapisów prawa pracy jest kluczowe, aby uniknąć ryzyka sporów prawnych, kar czy roszczeń ze strony pracowników. Z tego względu wsparcie prawnika, który specjalizuje się w prawie pracy, może być dla pracodawcy kluczowe.
Spis treści
Możliwe działania ze strony prawnika prawa pracy – dla pracodawcy
Prawnik prawa pracy może udzielić pracodawcy pomocy i doradztwa w wielu kwestiach, związanych, na przykład, z:
- opracowywaniem projektów i sporządzaniem dokumentacji zatrudnienia – w tym takiej, jak umowy o pracę, świadectwa pracy czy wypowiedzenia umów; w takich sytuacjach prawnik może zapewnić wprowadzenie stosownych klauzul i dodatkowych, niezbędnych zapisów, zakazów czy dokumentów związanych z ochroną danych osobowych (RODO),
- opiniowaniem umów zewnętrznych – na przykład wszelkiego rodzaju kontraktów z innymi przedsiębiorstwami,
- sporządzaniem dokumentów wewnątrzzakładowych – mogą to być, na przykład, regulaminy wynagrodzeń czy innych świadczeń, wszelkiego rodzaju statuty i podobne pisma.
Tego rodzaju doradztwo pozwala opracować stosowne zasady polityki firmy, regulacje dotyczące zatrudnienia czy wynagradzania pracowników w zgodzie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy, Kodeksu Cywilnego i innych dokumentów.
Przeprowadzanie zmian w organizacji pracy i zwolnienia
Każde przedsiębiorstwo może zetknąć się z sytuacjami prowadzącymi do konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji, redukcji etatów lub zmiany warunków zatrudnienia. W takich przypadkach prawnik prawa pracy może pomóc w:
- restrukturyzacji firmy – specjalista doradzi, jak przeprowadzić zmiany w organizacji pracy, aby przedsiębiorca mógł uniknąć ogłoszenia upadłości,
- zwolnieniach grupowych i indywidualnych – są to wyjątkowo trudne sytuacje – i dla pracodawcy, i dla jego pracowników; prawnik prawa pracy doradza, w jaki sposób przeprowadzić cały proces zgodnie z przepisami czy też prowadzi negocjacje z zakładowymi związkami zawodowymi,
- doradztwie przy negocjacjach – zarówno, jeśli mowa o rozmowach z pracownikami, jak i z innymi podmiotami gospodarczymi (negocjacje biznesowe).
Pomoc w przypadku sporów sądowych
Niezaprzeczalnie pomoc prawnika prawa pracy dla pracodawcy będzie wyjątkowo istotna w przypadku wszelkiego rodzaju sporów, także sądowych, na przykład z pracownikami. Takie sprawy mogą dotyczyć różnych problemów.
Jeśli, pomimo działań prewencyjnych, dojdzie do sporu z pracownikiem (np. w kwestii wypowiedzenia umowy, wysokości wynagrodzenia, mobbingu lub dyskryminacji), prawnik prawa pracy może reprezentować pracodawcę przed sądem pracy. Pomoc prawnika w takim przypadku obejmuje nie tylko reprezentowanie interesów pracodawcy, ale także przygotowanie odpowiednich pism procesowych, zbieranie dowodów oraz opracowanie prawidłowej, skutecznej strategii obrony.
Prawnik prawa pracy w takich sytuacjach występuje w imieniu pracodawcy jako pełnomocnik procesowy i reprezentuje jego firmę w sporach sądowych.
Wsparcie prawne dla pracodawcy – w zakresie BHP
Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) to jeden z najważniejszych elementów działalności każdej firmy. Prawnik prawa pracy doradza, jak prawidłowo wdrażać przepisy BHP, w jaki sposób organizować szkolenia dla pracowników oraz jak unikać błędów, które mogą prowadzić do wypadków przy pracy. Ponadto prawnik może pomóc w opracowywaniu polityki bezpieczeństwa w firmie oraz doradzić, jak najlepiej dostosować organizację pracy do wymogów prawnych.
Doradztwo prawne nie musi zresztą dotyczyć tylko kwestii BHP – wielu prawników prawa pracy oferuje pracodawcom wsparcie przy organizacji i przeprowadzaniu szkoleń specjalistycznych – chociażby dla menadżerów i innych pracowników wyższego szczebla tak, by kadra zarządzająca pracowała w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy, unikając tym samym wielu problemów pracowniczych.