Pokusa niższych stóp procentowych kredytów frankowych początkowo przyciągnęła wielu kredytobiorców. Niestety, wraz z umocnieniem się franka szwajcarskiego w stosunku do polskiego złotego, ich zobowiązania gwałtownie wzrosły. Poza wahaniami kursów walut na pierwszy plan wysunęła się kolejna kwestia – obecność abuzywnych klauzul w umowach kredytów hipotecznych. Czym są tego typu klauzule i co oznacza posiadanie umowy kredytowej z takimi zapisami?
Spis treści
Co warto wiedzieć o kredytach hipotecznych we franku szwajcarskim?
Kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim były w Polsce popularnym wyborem ze względu na korzystne stopy procentowe. Udzielane były one głównie pod koniec lat 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku.
Niestety, chociaż wydawały się one bezpieczne, gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego zaskoczył wielu kredytobiorców. To nieprzewidziane ryzyko walutowe spowodowało znaczne podwyższenie rat, doprowadzając wielu właścicieli domów i mieszkań do trudności finansowych.
Jednocześnie z rosnącym kursem franka zaczęły również rosną
obawy co do uczciwości warunków umownych kredytów w CHF. Szczególnym problemem stały się klauzule abuzywne.
Czym są klauzule abuzywne w umowach kredytów frankowych?
Pod pojęciem klauzul abuzywnych znajdują się zapisy niezgodne z przepisami prawa, które stawiają konsumentów na nierównej pozycji w stosunku do przedsiębiorców, w tym przypadku banków.
Głównym problemem dla polskich kredytobiorców w CHF stała się klauzula indeksacyjna stosowana przez wiele banków. Zakładała ona, że to bank może jednostronnie ustalić kurs, po którym przeliczana będzie waluta kredytu. Wobec tego kredytobiorcy byli wtedy zmuszeni do spłacania wyższych rat niż wynikałoby to z aktualnych kursów franka.
Dodatkowo banki często pomijały kwestie ryzyka walutowego przy sprzedaży kredytów. W związku z tym frankowicze Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/kredyty-walutowe/ wskazują, że ryzyko związane z kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim nie zostało im odpowiednio wyjaśnione, przez co nie byli świadomi możliwości znacznych wahań kursów walut oraz ich konsekwencji.
Co zrobić, gdy umowa kredytu zawiera klauzule abuzywne?
Kredytobiorcy z umowami z klauzulami abuzywnymi, znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej z powodu kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim, zaczęli występować na drogę sądową przeciwko bankom.
Obecnie, na skutek wielokrotnych wyroków sądowych w Polsce i TSUE, mogą oni skorzystać z opcji odfrankowienia kredytu albo unieważnienia umowy kredytowej, co pozwala pozbyć się ciężaru zobowiązania.
W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na kontakt z kancelarią frankową, czyli kancelarią prawną posiadającą specjalizację w kredytach frankowych.