Sprężarki śrubowe na zbiorniku to popularne urządzenia stosowane w przemyśle i usługach, które są wykorzystywane do sprężania powietrza i zasilania narzędzi pneumatycznych. Dowiedz się, jak działa sprężarka śrubowa na zbiorniku, jakie są jej zalety oraz zastosowania.
Spis treści
Budowa i zasada działania kompresora śrubowego
Sprężarka śrubowa to urządzenie, które do kompresji powietrza wykorzystuje element sprężający składający się z dwóch wirników, inaczej zwanych rotorami, umieszczonych wewnątrz obudowy. Śruby te obracają się w przeciwnych kierunkach powodując, że zassane z atmosfery powietrze jest przepuszczane przez zmniejszające się kieszenie pomiędzy rotorami i tym samym podlega sprężeniu do mniejszej objętości i wyższego ciśnienia.
Proces sprężania medium roboczego odbywa się w kilku etapach. Na początku powietrze atmosferyczne jest zasysane do wnętrza elementu sprężającego. Warto zaznaczyć, że powietrze atmosferyczne jest pobierane przez filtr powietrza, który usuwa zanieczyszczenia. Następnie gaz trafia pomiędzy obracające się śruby, gdzie w efekcie zmniejszania objętości powietrza dochodzi do jego sprężenia. W kolejnym kroku następuje przejście medium roboczego przez system chłodzenia, a pozyskana z medium energia cieplna jest usuwana z urządzenia. Finalnie sprężone powietrze trafia do zbiornika ciśnieniowego, skąd może być dalej wykorzystywane.
Jaka jest rola zbiornika w systemie sprężarkowym
Zbiornik sprężonego powietrza pełni kilka istotnych funkcji w układzie. Przede wszystkim zbiornik ciśnieniowy magazynuje powietrze. W rezultacie pozwala to na równomierne dostarczanie medium, nawet w przypadku chwilowego wzrostu zapotrzebowania procesu na sprężone powietrze. Co ważne, zbiornik sprężonego powietrza dodatkowo pełni rolę separatora kondensatu, pomagając w usunięciu wilgoci z powietrza. Warto podkreślić, że każdy zbiornik ciśnieniowy posiada spust kondensatu, który pozwala nie tylko na odprowadzenie skroplonych zanieczyszczeń, ale również minimalizuje ryzyko korozji ścianek zbiornika.
Warto podkreślić, że zbiornik sprężonego powietrza również stabilizuje ciśnienie w systemie. W ten sposób redukuje częstotliwość załączania się sprężarki (cykle stop/start), co przekłada się na mniejsze zużycie energii i wydłużenie żywotności urządzenia.
Zalety stosowania sprężarki śrubowej na zbiorniku
Sprężarki śrubowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Takie kompresory są zazwyczaj umieszczone na kółkach lub wózku, co przekłada się na ich mobilność. W ten sposób jedna maszyna może zasilać w medium robocze wiele procesów.
Sprężarki śrubowe na zbiorniku charakteryzują się ponadto wysoką wydajnością. W dodatku, dzięki ciągłemu działaniu redukują do zera ryzyko pulsacji powietrza. Maszyny te są zazwyczaj energooszczędne, co wynika z możliwości precyzyjnego sterowania i dopasowania pracy do aktualnego zapotrzebowania. Jednocześnie zapewniają stosunkowo cichą pracę w porównaniu do kompresorów tłokowych. To powoduje, że można je umieszczać zaraz przy stanowiskach roboczych. Co ważne, ich prosta konstrukcja i mniejsza liczba ruchomych części powoduje, że są mniej podatne na awarie, a więc niezawodne niż wersje tłokowe.
Gdzie wykorzystuje się sprężarki śrubowe na zbiorniku
Sprężarki śrubowe na zbiorniku znajdują zastosowanie w wielu branżach. Powszechnie wykorzystuje się je w przemyśle produkcyjnym, gdzie zasilają narzędzia pneumatyczne i elementy automatyki. W branży budowlanej służą jako napęd urządzeń takich jak młoty pneumatyczne czy wiertarki. Z kolei w przemyśle spożywczym znajdują zastosowanie w procesach pakowania i napełniania. Warto również podkreślić, że są powszechnie wykorzystywane w średnich i dużych warsztatach samochodowych, gdzie stosuje się je do malowania natryskowego i w usługach wulkanizacyjnych.