Każde prace remontowe generują spore ilości różnych odpadów. Wśród nich nie brakuje także gruzu, na który składają się m.in. resztki cegieł, ceramiki, bloczków, dachówek czy pustaków. Częstym widokiem na osiedlowych śmietnikach są pojemniki pełne właśnie worków z gruzem. Jakie są alternatywne sposoby na pozbycie się gruzu?
Spis treści
Gruz, cegły i piasek, czyli co zostaje po pracach remontowych i gdzie to wyrzucić
Śmieci po remoncie to nie tylko wyżej wspomniany gruz. Poza gruzem mogą to być np. opakowania po farbach, folie, styropian czy ziemia i piasek. Niekiedy zdarzają się także elementy armatury sanitarnej i konstrukcji budynku, nie brakuje też starych mebli, fragmentów okien czy dywanów. Część z tych kłopotliwych śmieci zostaje często wyrzucana na osiedlowe śmietniki komunalne – niestety takie postępowanie jest karane grzywną. Składowanie gruzu na terenie posesji czy działki także jest zabronione i podlega karze pieniężnej w wysokości nawet do 1,5 tysiąca złotych. Równie kiepskim pomysłem jest wywożenie gruzu na tereny leśne – wówczas mandat może wynieść 5000 złotych lub znacznie więcej, w zależności od skali przewinienia.
PSZOK – czy warto z niego korzystać?
Skoro już wiemy, jakie są nielegalne sposoby na pozbycie się gruzu i innych odpadów po remoncie, to jak je wyrzucić zgodnie z prawem? Istnieje całkiem sporo alternatywnych i przede wszystkim legalnych metod wyrzucenia tego typu odpadów. Popularnym pomysłem jest np. wywiezienie śmieci do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego w każdej gminie. Taki punkt przyjmuje nie tylko worki z gruzem, ale także odpady wielkogabarytowe. Minusem jest fakt, że śmieci trzeba dostarczyć samodzielnie, więc jeśli mamy sporo gruzu albo stare meble do wyrzucenia, może okazać się to niewykonalne. Jak jeszcze legalnie pozbyć się gruzu? Można przykładowo odwieźć na place budowy lub zapytać sąsiadów, czy akurat nie potrzebują surowca np. do wyznaczenia podjazdu przed garażem lub wyrównania terenu w ogrodzie.
Wynajem kontenera na gruz – szybko, sprawnie i legalnie
Jak widać, opcji pozbycia się gruzu i innych kłopotliwych odpadów po remoncie jest całkiem sporo. Warto jednak rozważyć jeszcze jeden, zdecydowanie najlepszy sposób, czyli wynajem kontenera na gruz. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, tym bardziej że taki kontener może zostać podstawiony bardzo szybko. Tak działa np. firma EKO-LOGIS, która udostępnia kontenery m.in. na terenie Dolnego Śląska i większość zleceń realizuje w mniej niż 24 godziny.
Potrzebujesz kontenera na odpady budowlane, a mieszkasz np. w Jeleniej Górze (https://eko-logis.com.pl/kontenery-jelenia-gora/) lub okolicach? Skontaktuj się z EKO-LOGIS, a jeszcze tego samego dnia pojemniki zostaną dostarczone na miejsce. Firma działa również w Wielkopolsce, więc jeśli jesteś mieszkańcem np. Kalisza, to wywozem gruzu (https://eko-logis.com.pl/kontenery-kalisz/) lub innych odpadów po remoncie również zajmie się EKO-LOGIS – firma posiada kontenery nie tylko na gruz, ale także m.in. na odpady zmieszane i opakowaniowe. Warto zajrzeć na stronę firmy, aby zapoznać się z pełną ofertą usług dotyczących także sprzedaży kruszyw czy prawidłowej utylizacji i gospodarki odpadami.