Dom i Ogród Artykuły

Fotowoltaika – co to jest i jak działa

0
(0)

Energetyka słoneczna to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin przemysłu. Popularityność instalacji fotowoltaicznych, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, nieustannie wzrasta. Przyjrzyjmy się bliżej ekologicznej alternatywie dla wykorzystywania paliw kopalnych.

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to metoda konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Proces ten jest niezwykle prosty. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały, który następnie inwerter przekształca na prąd przemienny – taki, jaki wykorzystujemy w gniazdkach. W ten sposób energia słoneczna może zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu.

Fotowoltaika Rzeszów to inwestycja opłacalna finansowo i proekologiczna. Zapewnia ochronę przed wzrostem cen energii elektrycznej, a połączona z pompą ciepła również przed podwyżkami cen paliw. Dodatkowo, łącząc fotowoltaikę z magazynem energii, możemy uzyskać pełną niezależność i mieć dostęp do prądu nawet podczas awarii sieci energetycznej.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą następujące elementy: moduł fotowoltaiczny, inwerter, kontroler (regulator) napięcia, akumulatory, wyświetlacze danych, centrala komunikacyjna, system montażowy oraz czujniki do pomiaru napromieniowania i temperatury modułu. Opcjonalnie można dodać czujniki do pomiaru prędkości wiatru oraz temperatury otoczenia. Wybór, rodzaj i ilość wymienionych komponentów zależą od trybu pracy modułów oraz zasilania jedno- lub trzyfazowego.

Instalacja fotowoltaiczna jest na tyle złożona, że najlepiej powierzyć jej montaż wyspecjalizowanym firmom, które zajmują się tego typu instalacjami. Profesjonalne podejście gwarantuje bezpieczeństwo, wydajność oraz długotrwałe działanie systemu, co przekłada się na oszczędności energetyczne i ekologiczne korzyści.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne przeznaczone do budowy domowych elektrowni słonecznych składają się z ogniw krzemowych. Struktura tych ogniw może być monokrystaliczna lub polikrystaliczna. W przypadku pierwszego rodzaju, panele osiągają sprawność rzędu 18-22% i charakteryzują się wysoką trwałością. Natomiast w modułach wykorzystujących odnawialne źródła energii najczęściej stosowane są urządzenia o strukturze polikrystalicznej, których sprawność wynosi 14-18%. Kosztują one mniej niż panele z ogniwami monokrystalicznymi i dodatkowo pozyskują nieco więcej energii z promieniowania rozproszonego.

Najpopularniejsze ogniwa krzemowe polikrystaliczne pokrywa się ultra-cienką siatką metalową, a razem z przewodzącymi prąd szynami zbiorczymi, zabezpiecza je folią tworzącą szczelną osłonę. Całość umieszcza się w aluminiowej ramie, która usztywnia konstrukcję oraz dodatkowo chroni szybą ze szkła hartowanego. Na dolnej części ramy umiejscowiona jest puszka przyłączeniowa z wyprowadzonymi przewodami. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalistyczne wtyki (złącza solarne) służące do łączenia paneli ze sobą.

Fotowoltaika – korzyści

Eksploatacja paneli fotowoltaicznych jest bezpłatna, dlatego koszt energii dostarczanej przez nie wynika jedynie z ceny zakupu instalacji. Ich żywotność wynosi co najmniej 25 lat. Co istotne, po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można obniżyć swoje rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie podczas spłaty inwestycji. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej to nie tylko możliwość oszczędności, ale także zwiększenie wartości budynku. Podobny trend można zaobserwować w całej Europie.

Zgodnie z prognozami, do roku 2050 energetyka słoneczna stanie się dominującym źródłem energii. Warto pamiętać, że ceny za prąd wytwarzany w bardziej konwencjonalny sposób nieustannie wzrastają. Montaż paneli fotowoltaicznych umożliwi całkowitą niezależność od podwyżek cen. Ponadto pozyskiwanie energii ze Słońca nie generuje szkodliwych substancji ani nie zużywa ograniczonych zasobów, co pozwala dbać o środowisko.

Jak bardzo jest użyteczny ten post?

Kliknij na odpowiednią ilość gwiazdek, by ocenić!

Średni rating 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Administrator z pasją

Administrator z pasją

O Autorze

Pasjonat internetów, dobrej kuchni i ciekawej książki. Prywatnie tata dwóch córek i mąż pięknej Żony.Kocham tworzyć, staram się myśleć logicznie. Praca mnie uszczęśliwia. Morze wycisza. Góry dodają adrenaliny!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Może Ci się spodobać

5 sposobów na tanie wieczory z rodziną - foto
Rodzina Artykuły Dzieci i nastolatki Humor Rodzicielstwo Rozrywka Wypoczynek i Rekreacja

5 sposobów na tanie wieczory z rodziną w 2022 roku

0 (0) Zabieranie całej rodziny na wieczór zabawy może być ekscytujące i jest to coś co wszyscy rodzice chcą robić
tabela kalorii
Artykuły Medycyna i Zdrowie Odżywianie Otyłość

Tabela kalorii do kosza – 7 Wskazówek jak spalić kalorie

0 (0) Tabela kalorii do kosza. Poznaj 7 wskazówek jak spalić kalorie i to zupełnie naturalnie. Poniżej zaprezentuję tylko kilka